Ми працюємо, тому що нам небайдуже

офіційний дилер

Шкірні захворювання у свиней та їх лікування

Зміст статті:

  • 1 Дерматит
  • 2 Короста
  • 3 Стригучий лишай
  • 4 Фурункульоз
  • 5 Везикулярна хвороба
  • 6 Бешихове запалення

Кожен свинар знає, що якісне і головне велику кількість м’яса і сала, можна отримати тільки від абсолютно здорових свиней. Але не всі господарі цих тварин піклуються про них добре і виконує найпростіші санітарно-гігієнічні норми, таке ставлення до справи, рано чи пізно викличе антисанітарію в умовах свинарника. З-за цього у поросят і дорослих особин почнуть виникати різні проблеми зі здоров’ям, особливо небезпечними є спалаху інфекцій. Головною причиною швидкого поширення інфекції вважаються комахи і гризуни, які можуть розносити збудників різних захворювань.

 

Крім дрібних шкідників, поява інфекцій, а так само шкірних захворювань можуть виникати після незначних поранень шкіри, при неправильно підібраному раціоні худоби, при поганих умовах утримання в свинарнику (де відбуваються перепади температури, підвищена вогкість, погана вентиляція, завелися кліщі, глисти і інші паразити). Для того, що б уникнути патологічних процесів в організмі свого господарства, господар повинен забезпечити якісні огляди свиней, робити їм щеплення і проводити прибирання в приміщеннях (чистка гною, планова дезінфекція).

Будь-які патологічні зміни шкіри, будь то высыпка або ранка, прийнято називати шкірними захворюваннями. Найчастіше, такі хвороби мають досить просто походження. Свиня може травмуватися і занести в рану інфекцію, або причина криється за неправильним доглядом з боку господаря. До основних видів шкірних захворювань свиней відносять дерматит, коросту і стригучий лишай, але їх набагато більше. Безліч з них заразні, і при виникненні одиничного епізоду зараження, через короткий термін може бути уражено все поголів’я.

Хвороби шкіри, які найчастіше виникають у свиней.

Дерматит

082225e6f78c527bea16d67299bc822b Шкірні захворювання у свиней та їх лікування: фотоЗапалення дерми (глибоких шарів шкіри). Уражаються свині будь-якого віку, виникає частіше усього в зимово-весняний період або при тісному змісті тварин.

Етіологія

Шкіра часто запалюється після отримання травми, і вторинного інфікування через ушкоджену ділянку шкіри, може розвиватися у разі зараження пикою, сибіркою та іншими хворобами. Сам по собі дерматит, це вторинне захворювання, яке є ускладненням, що часто зустрічається за кормових проблем (нестача вітаміну В, переїдання білкової їжі). У рідкісних випадках, сонячні промені провокують запалення.

Симптоми

Характер перебігу запалення шкіри і симптоматика може бути різною, все залежить від резистентності організму, від тривалості ураження і від сили впливаючого фактору.

У разі гострого травматичного дерматиту без інфекції, спостерігається стирання волосяного покриву, почервоніння і болючість в місці запалення. Може виникати набряклість підшкірного шару і засохла кривава кірка на місці рани.

Якщо травматичний дерматит був інфікований, з нього буде виділятися гнійний ексудат, рана придбає характер виразки з можливим некрозом. Якщо були уражені кінцівки, свиня буде кульгати.

Гострий хімічний дерматит проходить у вигляді гарячого, почервонілого набряку, якщо відбулося його інфікування, починає виділятися гнійний ексудат.

Важкі форми запалення дерми у свиней, впливають на загальний стан (зазначається гіпертермія, можливе виникнення гангрени в місцях ураження).

Діагностика

Діагноз ставить ветеринар, звертаючи увагу на недавній анамнез, і аналізуючи симптоми хворої свині. Необхідно відрізнити дерматит від екземи.

Лікування

Для початку потрібно усунути причину, яка може призвести до хвороби. Тварині забезпечують якісне харчування і починають лікувати основне захворювання. У разі травми, місцево застосовують примочки (фурациліну 1:1500, свинцю), або налагоджують мазі (тетрациклін, преднізолон). При гнійних формах рану промивають від гнійного ексудату і налагоджують антисептичні пов’язки з використанням стрептоциду, норсульфазолу та інших препаратів. Якщо на шкірі з’являються некротичні долі, показано хірургічне втручання.

Короста

f7afe3ed61e9637c950f266f7b1e72c7 Шкірні захворювання у свиней та їх лікування: фотоДана хвороба є дуже заразною, і в зоні ризику знаходяться не лише тварини, але і людина. Збудником є коростяні кліщі будь-якого виду.

Етіологія

Зараження свині відбувається контактним шляхом, кліщ може потрапити в свинарник через інвентар для догляду, руки людини, що контактує з тваринами і через траву в місцях прогулянок.

Симптоми

На шкірі хворої свині з’являються розчухи, з часом випадає щетина, тварина виснажується.

Лікування

Для постановки діагнозу та призначення лікування потрібно звернутися до ветеринара, частіше всього він може призначити нанесення на шкіру мазей або емульсій з особливим складом який вважатиме кращим.

Профілактика

Дотримання правил ветеринарно-санітарних норм є кращою профілактикою, так само необхідно ізолювати хвору коростою тварина від основного стада.

Стригучий лишай

2cf3af3dd5d0af61031d102eb2327b1c Шкірні захворювання у свиней та їх лікування: фотоВідноситься до хронічних шкірних патологій, яке здатне виникати у тварин усіх видів. Більшою мірою на стригучий лишай страждають молоді особини.

Етіологія

Виникнення хвороби відбувається через зараження паразитичними найпростішими грибами, основним шляхом передачі є контакт здорової особи з хворої, так само через інвентар. Крім цього, переносником може бути людина або гризуни.

Симптоми

Прихована форма хвороби може тривати до 4-5 тижнів. З часом на шкірних покривах будуть з’являтися уражені лишайные ділянки, які виглядають як плями, що лущаться. Основним критерієм діагностики є щетина на уражених ділянках, яка має вигляд постриженою (від цього симптому і походить назва).

Лікування і профілактика

Хвору тварину треба ізолювати від решти, для лікування, внутрішньом’язово вводять спеціальну вакцину (яку повинен призначати ветеринар). Всі місця і приміщення, в яких перебувала свиня необхідно ретельно обробити дезінфікуючими розчинами. Якщо в районі були випадки виникнення спалахів лишаю, весь молодняк підлягає вакцинації, для профілактики.

Фурункульоз

342a612588d3d7eaa5218bc0e67f8329 Шкірні захворювання у свиней та їх лікування: фотоЧасто зустрічається у свинарстві, особливо у поросят. Виникає внаслідок дії стафілококів, які викликають ураження волосяного мішка у вигляді гнійно-некротичного запалення. Фурункул – це дуже хворобливе утворення на шкірі, яке має конусоподібну форму зі стрижнем.

Етіологія

Хвороба може виникнути на тлі відсутності гігієни шкірних покривів свиней, після розчісування, через дисфункції сальних залоз, після механічних ушкоджень, авітамінозів.

Лікування

Полягає в обробці уражених місць спиртовим розчином йоду, 2% саліциловим спиртом, або зеленкою. Для зняття запалення налагоджують пов’язки з іхтіолової маззю, застосовують парафінотерапію. Фурункул в будь-якому разі підлягає розкриттю (тому без допомоги ветеринара не обійтися), після якого корму свині вводять антибіотики. При великих ураженнях, добре діють новокаїнові блокади.

Профілактика

Для профілактики, свиням дають полівітамінні препарати, тварина регулярно миють із застосуванням господарського мила.

Везикулярна хвороба

76ba101f8f32aab97a57d699d4e69b7f Шкірні захворювання у свиней та їх лікування: фотоОстропротекающая хвороба вірусного походження. При захворюванні, у свині відзначається лихоманка і поява на шкірі пухирців із прозорим вмістом. Від цієї хвороби не відбувається високої летальності, але її часто плутають з ящуром з-за схожих симптомів.

Збудник

Причиною хвороби є ентеровірус, який дуже стійкий до дії дезінфікуючих розчинів. Може тривалий термін жити в умовах зовнішнього середовища, дуже стійкий до зміни кислотності організму, його показники в крові і лімфатичних вузлах, можуть бути позитивними до 10 днів.

Етіологія

Хворіють всі свині, незалежно від віку. Зараження відбувається від хворої особи.

Симптоми

Перші клінічні прояви з’являються через 30 годин – 1 тиждень після зараження. За симптомами везикулярна хвороба схожа на ящур, на вимені свиноматок, на п’ятачку, на вухах і кінцівках з’являються бульбашки. У тварини знаходять гіпертермію до 42 градусів, можливі випадки ураження нервової системи з летальними наслідками.

Лікування і профілактика

Точного лікування даного захворювання немає, для цього потрібно викликати ветеринара, який на місці вирішить, як краще допомогти тварині. Профілактика полягає в обов’язковій вакцинації всього поголів’я свиней.

Бешихове запалення

36e82c282c3ff18a599d0a7408ef213d Шкірні захворювання у свиней та їх лікування: фотоНебезпечна і дуже контагіозна хвороба тварин і людини. Характерна розвитком септицемії (одна з форм сепсису).

Збудник

Викликає бешихове запалення бактерія Erysipelothrix rhusiopathiae, яка дуже стійка у зовнішньому середовищі. Тривалий час діє в трупах і в грунті. Зберігається після соління і копчення свинини.

Етіологія

Збудник проникає в організм свині різними шляхами. Під час перорального зараження бактерії осідають на мигдалини і в кишечнику, а після зараження через травмування шкіри, вражає лімфатичні щілини (навколо яких починаються запалення). Через деякий час (інкубаційний період до 4 діб), бактерія проривається через захисні бар’єри і через кровотік розходиться по всьому організму. Виникнення сепсису веде за собою гарячковий стан, порушує обмін на рівні тканин, паренхіматозні органи страждають від дистрофічних і некротичних змін. По досягненню мікробами ССС, відбувається підвищене утворення тромбів, що викликає набряклість шкіри і летальні випадки.

Рожа вражає особин від півроку до року.

Симптоми

На 2-3 добу після зараження бешиховим запаленням, зовнішні ознаки хвороби проявляються у вигляді червоних плям на шкірі хворої особи, які по сірці ускладнення темнішають до бурого. Якщо захворювання проходить в легких формах, на місці почервоніння утворюються вогнища некрозу, і тварина видужує на 10-12 добу. При важких формах, без надання допомоги, свиня вмирає.

У деяких випадках хвороба може ускладнитися ендокардит, артрит і некрозами.

Лікування

Застосування антибіотиків основна форма лікування, так само рекомендовано ввести сироватку проти цього збудника. У раціон свині вводять більше білків і вітамінів.

Профілактика

Для запобігання зараження, поросят вакцинують, і проводять планові дератизації та дезінфекції свинарників.